fbpx

Jak zachować spokój i nie oszaleć.

Opublikowane przez Joanna Mieszkowska w dniu

Protender_ sposoby na niepokoj

Jeśli zaczynasz mieć poczucie przepełnienia negatywnymi informacjami, fejkowymi newsami i czarnymi myślami – to wiedz, że coś się dzieje…
Tak działa na nas strach i niepokój społeczny. Strach jest najbardziej zaraźliwą emocją.
Z punktu widzenia przetrwania gatunku, zaraźliwość strachem pełni właściwości ochronne. Dzięki temu, że nauczyliśmy się wyczuwać strach w otoczeniu wszystkimi naszymi zmysłami, możemy szybciej wyczuć zagrożenie i podjąć działania zapobiegawcze. Ale co jeśli wykonałeś wszystkie zalecenia a dalej czujesz niepokoju a wszystko w środku dygoce jak liść na wietrze?

👉 Wyłącz tv, radio i odetnij lub ogranicz sobie dopływ stresujących informacji – przynajmniej na jakiś czas.
👉 Włącz swoją ulubioną muzykę z cd, yt, spotify – tak, żeby nie była przerywana wiadomościami.
👉 Pooddychaj, zrób sobie jakąś technikę mindfulnes albo medytacyjną. Wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w internecie.
👉 Poruszaj się – napięcie odkłada się w ciele. Możesz poćwiczyć jogę, streching albo się po prostu się porozciągać. Jeśli nie praktykujesz, tego typu aktywności – możesz zacząć sprzątać. Robienie porządku w domu pomaga w robieniu porządku w głowie
👉 Jeśli myśli i emocje się w tobie kotłują, weź kartkę i spisz to wszystko. Pisanie pomaga w gonitwie myśli. Żeby przełożyć natrętne myśli na papier, trzeba je ułożyć (złapać nad nimi kontrolę) i ubrać je w zdania. Nie lubisz pisać – rysuj, maluj, lep z plasteliny albo modeliny albo coś porwij. Tym sposobem wyrazisz emocje nie przelewając ich na innych.
👉 Jedz dobre pełnowartościowe posiłki – nic tak nie wzmacnia organizmu jak dobra porcja zdrowych kalorii.
👉 Pij wodę i ciepłe napoje. Nawodniony organizm to zdrowy organizm.
👉 Jeśli zdecydowałeś, że nie wychodzisz z domu nawet na spacer. Wyjrzyj przez okno – popatrz na słońce, drzewa, naturę – to wszystko za oknem dalej żyje i się rozwija.
👉 Zrób coś co odkładałeś na później z powodu braku czasu: pobaw się z dziećmi (świetnie sprawdzają się zabawy ruchowe w domu), wyciągnij planszówki, poczytaj książkę, napisz zaległy raport lub artykuł na fb , przejrzyj ofertę internetowego sklepu, albo posprzątaj w czeluściach szafy lub piwnicy
👉 Możesz się też czegoś pouczyć – w internecie są świetne wykłady otwarte i bezpłatne kursy online.
👉 Zrób sobie jakiś zabieg pielęgnacyjny – ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi albo dodatkiem soli, maseczka oczyszczająca, pomaluj paznokcie – odżywką – zrób coś dzięki czemu możesz poczuć się zaopiekowany i otoczony własną troską.
👉 Pamiętaj – całe społeczeństwo jest skoncentrowane na tym, żeby zadbać o nasze bezpieczeństwo. Sztaby ludzi pracują nad tym, żebyśmy, jak najszybciej mogli wrócić do normalności.
A póki co – zadbaj o siebie jak najlepiej potrafisz, potraktuj ten czas jako okazję do nadrobienia zaległości albo nauki czegoś nowego.
Wysyłam Wam dobrą energię 💛💚💜
Ja zaczynam dziś dzień od skocznego saksofonu 🎷  i ćwiczeń rozciągających.

🍀Co bierzesz dla siebie z tego artykułu?

Jeśli czytasz, zostaw proszę komentarz lub kliknij ikonkę – daj mi znać jak ta treść wpłynęła na Ciebie

 


Joanna Mieszkowska

Psycholog, socjolog, doradca zawodowy, trener umiejętności psychospołecznych, terapeuta TSR. W swojej pracy wykorzystuje podejście skoncentrowane na rozwiązaniach, elementy koncepcji poznawczo – behawioralnej, coachingu oraz pracy z ciałem. Od 2006 roku pracuje z klientami wspierając ich rozwój osobisty i zawodowy w kontakcie indywidualnym, jak również prowadząc szkolenia i warsztaty rozwoju osobistego. Od 2011 roku prowadzę własną Pracownię Rozwoju Osobistego Protender, realizującej rozwojowe projekty szkoleniowe kierowane do firm oraz klientów indywidualnych. Moja praca zorientowana jest na wspieraniu klientów w budowaniu rozwiązań poprawiających jakość ich życia.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *