fbpx

Co świętujesz w Święta ?

Opublikowane przez Joanna Mieszkowska w dniu

O tym, że idą Święta informują nas wszelkie dostępne środki przekazu już od 2 listopada. Przez prawie 2 miesiące całe polskie społeczeństwo przygotowuje się do Świąt. Mimo wszędobylskich przypominajek w postaci witryn sklepowych, iluminacji świetlnych na ulicach i piosenek granych w radio, święta zaskakują Polaków mniej więcej na tydzień przed ich nastaniem. Widać to we wzmożonym ruchu na ulicach, kolejkach w sklepach i słychać w rozmowach. O co najbardziej się martwimy przed Świętami – że się nie zdąży.
Nie zdąży się posprzątać, kupić prezentów, ubrać choinki i ugotować wszystkich potraw. Ludzie stają się bardziej nerwowi, nieprzyjemni i zajęci powtarzaniem w głowie mantry „Nie zdążę”, która szybko usprawiedliwia gburowate zachowanie. W Wigilię siadając do kolacji, po serii życzeń, kiedy już się troszkę rozluźnią, swoją frustrację za pośpiech i zmęczenie przelewają na pozostałych członków świątecznego stołu, którzy nierzadko są w podobnych nastrojach i dłużni nie pozostają. I tak oto kolejny świąteczny koszmar się ziszcza, a w głowach zaczyna wybrzmiewać kolejna mantra „Kiedy się to nareszcie skończy?”.

Znajome? – bardzo mi przykro, Nieznajome? – cieszę się bardzo.
Co świętujesz w te Święta ?
– zmęczenie, stres i frustracje?
czy
– spokój, radość i życzliwe relacje?
Nawet jeśli na chwilę wpadłeś w wir świątecznej gburowatości, weź głęboki oddech, zatrzymaj się i zapytaj sam siebie:
🎁 Co świętuję w te Święta ?
🎁Co chcę i wybieram, by świętować?
🎁Jak mogę do siebie podejść z łagodnością i życzliwością, żeby moje prawdziwe wartości zamanifestowały się w moim zachowaniu ?
Daj sobie chwilę, pooddychaj tymi pytaniami, nie szukaj na siłę odpowiedzi ona przyjdzie sama jak tylko zrobisz jej miejsce.
Kiedy masz już w sobie spokój i dystans, łatwiej będzie Ci też patrzeć na innych, którzy nadal odtwarzają mantrę gburowatych Świąt. Spójrz na nich z tą samą łagodnością i wyrozumiałością jak na Siebie. Poślij im życzliwy uśmiech i trochę spokojnej energii. Przecież wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas może się zapędzić i w konsekwencji pogubić. Trzymając się tego co dla Ciebie jest ważne, nie zagrasz w gburowatą grę ze zmęczonym mężem, sfrustrowaną mamą czy przemęczoną ciocią.
Święta są po to, żeby świętować!
🎁Co będziesz celebrować ze swoimi bliskimi w tym roku?
Wybór należy do Ciebie ❤

Joanna Mieszkowska

Psycholog, socjolog, doradca zawodowy, trener umiejętności psychospołecznych, terapeuta TSR. W swojej pracy wykorzystuje podejście skoncentrowane na rozwiązaniach, elementy koncepcji poznawczo – behawioralnej, coachingu oraz pracy z ciałem. Od 2006 roku pracuje z klientami wspierając ich rozwój osobisty i zawodowy w kontakcie indywidualnym, jak również prowadząc szkolenia i warsztaty rozwoju osobistego. Od 2011 roku prowadzę własną Pracownię Rozwoju Osobistego Protender, realizującej rozwojowe projekty szkoleniowe kierowane do firm oraz klientów indywidualnych. Moja praca zorientowana jest na wspieraniu klientów w budowaniu rozwiązań poprawiających jakość ich życia.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *