fbpx

3 sposoby na świadome relacje

Opublikowane przez Joanna Mieszkowska w dniu

Jesteśmy wypadkową 5 osób z którymi najczęściej się spotykamy – takie stwierdzenie usłyszałam kiedyś na konferencji. Ludzie z najbliższego otoczenia wpływają na nas. Jest to rodzaj interakcji, w które wchodzimy, jeśli tylko jesteśmy obecni w relacji i nie oddzielamy się od świata wysokim murem wycofania. Ludzie wpływają na nasze myśli choćby tematyką rozmów, którą podejmują w trakcie spotkań czy przez stany emocjonalne w których pojawiają się w relacji z nami (badania już dawno potwierdziły, że strach jest najbardziej „zaraźliwą emocją”), bądź doświadczeniami, które nam aplikują (tymi mniej i bardziej pozytywnymi).

My też na nich wpływamy tymi samymi kanałami, choć wysyłając inną treść, która jest tożsama z naszym sposobem myślenia i czucia rzeczywistości.
Będąc obecnemu w tych relacjach możemy świadomie je kreować poprzez zadawanie sobie pytań.

3 sposoby na poszerzenie swojej świadomej obecności w relacjach.

?Po pierwsze, jeśli po jakimś spotkaniu czujemy niesmak, smutek, złość czy też bardziej przyjemne odczucia takie jak radość czy inspiracje – możemy sobie odpowiedzieć na pytania: Który fragment spotkania tak na mnie wpłyną? Która treść poruszyła moje emocje? Co takiego mówi mi o mnie i o drugiej osobie mój stan serca i umysłu po tym spotkaniu?
??Po drugie, możemy zacząć się przyglądać jaki przekaz wysyłamy i otrzymujemy do innych ludzi. Czy jest to relacja oparta na dawaniu czy na braniu, czy na wymianie? Co wkładam ja do tej relacji a co wkłada druga osoba?
???Po trzecie, dzięki uczciwej odpowiedzi na te pytania możemy świadomie wybierać, które towarzystwo nam służy a które nie. Czy potrzebna jest nam jakaś zmiana w tej relacji? Czy ta zmiana w naszej ocenie jest realna i możliwa do zrealizowania? Czy tak naprawdę potrzebuję tego rodzaju relacji w moim życiu? Co mogę dać od siebie, żeby ta relacja była jeszcze lepsza dla mnie i drugiej osoby?
I jak to mawiał C.G Junga ” Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.”
Wpływamy na siebie nawzajem, wszyscy jesteśmy połączeni siecią interakcji – to fakt. Zaś sposób w jaki będziemy funkcjonować w tej sieci to już kwestia naszych wyborów i świadomości jak w niej funkcjonujemy.

Jakby to było, świadomie być w relacji ze sobą i innymi ludźmi?
Co bierzesz dla siebie z tego artykułu?

Jeśli czytasz ten artykuł, to zostaw proszę komentarz lub kliknij ikonkę. Wejdź ze mną w interakcję i daj mi znać jak ta treść wpłynęła na Ciebie – przecież jesteśmy już w relacji

Budowania pięknych relacji ze sobą i innymi …
JMM


Joanna Mieszkowska

Psycholog, socjolog, doradca zawodowy, trener umiejętności psychospołecznych, terapeuta TSR. W swojej pracy wykorzystuje podejście skoncentrowane na rozwiązaniach, elementy koncepcji poznawczo – behawioralnej, coachingu oraz pracy z ciałem. Od 2006 roku pracuje z klientami wspierając ich rozwój osobisty i zawodowy w kontakcie indywidualnym, jak również prowadząc szkolenia i warsztaty rozwoju osobistego. Od 2011 roku prowadzę własną Pracownię Rozwoju Osobistego Protender, realizującej rozwojowe projekty szkoleniowe kierowane do firm oraz klientów indywidualnych. Moja praca zorientowana jest na wspieraniu klientów w budowaniu rozwiązań poprawiających jakość ich życia.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *